Nyíregyházán járt egy Ebusco
Frissítve: 2020. dec. 17.
A szabolcsi megyeszékhely és hetedik legnépesebb hazai város, európai szinten (el-)ismert állatkert, fürdők, Jósa András Múzeum, Nyírvíz-palota, Korona-szálló, Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház – utóbbit lásd az indexképen, valamint a busz oldalán matricaként. Címszavakban a Nyírség fővárosa.
Egy hónapon keresztül egy holland elektromos busz közlekedett a menetrendi járatokon felül, de meghirdetett indulások alapján a helyi járaton. Bejárta a város zegét-zugát, igaz, a külterületi (H31, H32, H35, H40-es) bokortanyás, valamint a műszakváltós (90, 91/91A, 92, 93/93A, 94, 95, és 96-os) járatokra nem kapott megbízatást. A novemberben kihirdetett kormányrendeletet követően gyakorlatilag az e-busz is beállt sűrítésnek a város körforgásába a Volánbusz kötelékében.
Minden csoda három napig tart a közhely szerint, azonban a mind megjelenésében, mind csendességével feltűnést keltő tizenhárom tonnás buszra egy hónap elteltével is rácsodálkoztak úgy a járókelők, mint az utasok. Az online, valamint a hagyományos sajtó is említette a nem szokványos vendéget a városban.
Nyíregyházi Napló, XXVII. évfolyam, 36. szám (2020. november 20.).
Egy rövid összesítő statisztika tekinthető meg alább heti bontásban. A felhasznált energia oszlop értékei a teljes energiafelhasználást mutatják. A visszanyert energia a regeneratív fékezést takarja. Az átlagos napi hőmérséklet regisztrálása és számítása abban az időintervallumban történt, amikor a busz forgalomban volt.
A legmagasabb (napi) regenerációs arány 26,7% volt, míg a legkisebb 12,7%. A regenerációs arány = visszanyert energia / összes felhasznált energia. A felhasznált energia bő negyedét vissza tudta nyerni a legideálisabb napon mozgási energiából. Összesen megtett táv: 4260 km (az alábbi négy naptári hét értékeihez még két nap hozzáadódik).
Az adatok forrása az Ebusco belső monitoring rendszere.
A tesztüzem indulásáról szóló bejegyzés itt érhető el, míg a busz műszaki adatai itt tekinthetők meg.
A továbbiakban e-buszos életképek a megyeszékhely új buszhálózatán, melyet idén augusztusban vezettek be.
Az első utasforgalmi nap első járata: 14F, Sóstóhegy vasútállomás, bejárati út. F, mint fordított útirány az alap 14-eshez képest.
Sóstói úton 30-asként suhan Rozsrétszőlő irányába.
Kakaskukorékolással a háttérben érkezik Rozsrét határába a 30-as.
Felbukkant a 3-as busz Rozsrétszőlőn, a legnagyobb mozgás a környéken a cica átrohanása volt a megelőző percekben.
Álmos reggelen érkezik a vasútállomásra a 21-es körjáraton, háttérben MAN halad 44-esként Orosra.
MAN-ekkel ácsorgás és indulásra várás a 21-es körjáraton.
Kihalt környéken csak az e-busz van keréken: 21-es gurul a Bocskai utcán.
A vasútállomás után a másik nagy érkező- és indulópont: Örökösföld. Együtt a helyi flottát alkotó MAN-ekkel és Solaris-okkal.
Bessenyei tér, háttérben a névadó szobrával.
A Bessenyei teret körülölelő utak felújítását mintegy két hete befejezték, tervek szerint a közeljövőben a 6-os, 8-as, és 10-es buszok itt fognak közlekedni.
12-es járat végállomása: vasúti aluljáró, melyen keresztül a Huszártelepre lehet átsétálni. Balra a kisvasút telephelye.
Éjszakai próbajáratként a Vay Ádám körúton.
4Y érkezik az orosi temetőhöz...
...ahonnan egy rövid várakozást követően visszaindul.
A város számos pontján kis- és nagyméretű plakát hirdette az elektromos busz tesztüzemét, példaként három közülük.
Autókkal szegélyezve halad a Korányi Frigyes út enyhén döntött ívében, háttérben az Északi temetővel.
Kiránduljunk Sóstógyógyfürdőre! Bár a járványügyi korlátozások (és a tél) miatt kihalt a környék. Viszont 8-as végállomása, az erdőszéli buszforduló ilyenkor is hálás háttér...
...ahogy a névadó Sóstó is, főleg napsütésben.
Visszafelé Sóstógyógyfürdőről, vasútállomás az úticél.
Üdezöld színfolt közeleg a télies-fás környezetben a Család utcán 10-esként, mely Nyírszőlősre biztosít eljutást.
e-Hulk bukkan fel a Nyírszőlősre vezető bekötőúton.
Nyírszőlős, Pannónia utca, végállomás.
Épp kigyorsít a Nyíregyháza-Nyírszőlős vége tábla után.
Közel a körúthoz, itt a Kótaji úton halad a vasút, majd Örökösföld irányába.
Örökös visszatérő helyszín az örökösföldi decentrum, egy kanyarra a végállomástól a villanyló a háttérben három modern templommal.
6-os járat Huszártelep felé. Érdekes szélsőség az út két oldalán a 21. századi modern társasház és a 20. század közepi modern társasház, avagy panelház.
Ismét a vasútállomáson: egy rövid munkaközi szünet a busznak is.
A 44-es járat a 4/4Y-hoz hasonlóan Orosra megy, azonban a városközponttól valamivel távolabb lévő Takarék közig - itt látható a képen.
A 12-es végállomásán lévő buszforduló, a fűz alól előbukkanó zöldbusszal és a háttérben suhanó gyorssal.
Zimankós korareggel -7 fokkal, kanyarodás a Szegfű utcára. 17K, ahol a betű a kórház érintését jelzi.
Mozgalmas késő délután Örökösföldön: háttérben érkezik egy MAN, jobbra egy Solaris pihen, az Ebusco pedig nem rég érkezett 6Y-osként.
44-es járat a Vay Ádám körúton, háttérben a monumentális Váci Mihály Kulturális Központtal.
Egy másik verőfényes téli nap Ebuscóval a 10-esen. A legjobban kigondolt fotóötletbe is belefuthat az emberi tényező: elszomorodva konstatálta a hölgy, hogy nem ezért a buszért rohant, így a képen látható helyen megpihent.
Hideg napsütéses reggel, sárga-zöld-sárga konvoj a Hunyadi utca ívében. 13-asként tart a Sóstói úti kórházhoz a holland vendég.
Űrtechnika a szocialista építészet egyik gyöngyszeme, a Kelet Áruház mellett.
Végezetül pedig rezsimenetben a Dózsa György utcán a körút irányába.
Egyetlen kérdésem lenne,volt értelme fel matricázni erre a röpke egy hónapra.... Miért nem lehetett akkor lízingelni....