Kunszentmárton helyi járat
Frissítve: aug. 8.
Fellelt források alapján 1967. júius 20-án indultak járatok a tiszazugi településen a 7. számú Autóbusz-közlekedési Vállalat (AKÖV) üzemeltetésében. Említésekben szegény a kollektív emlékezet ezen két évtizedről, 1989-ben egy rövidhír keretében cikkeztek a vasúti csatlakozás korrekciójáról, valamint az alvégi járat főtéri megállójának szükségességéről.
A rendszerváltást követően a Jászkun Volán Rt. által üzemeltetett járatok a ’90-es évek elején megszűntek. 2003-ban került ismét fókuszba a helyi járat indítása, a szomszédos Tiszaföldváron ekkor már kiválasztották a vállalkozót. A volántársaság számára az üzemeltetés nem volt gazdaságos, így magánvállalkozó jelentkezését várták.
Örömhírként zengték a helyi lapok 2005 tavaszán és nyarán a járatok beindulását. Szombathelyi vállalkozó (Szalai Balázs) 29 településen van jelen 2000 óta, a feladat elvégzésére megalakították a Kunszenti Helyi Közlekedési Kft-t (egy másik forrás szerint Busz-Vár Regionális Közlekedési és Szolgáltató Kft. nyerte el a pályázatot).
Eleinte kettő autóbusszal kezdték meg a szolgáltatást (Ikarus 266, CLU-827 és CLU-830, ex-Jászkun Volán Rt.), kezdeti szándék alapján később négyre bővítették volna a flottát. Az egyik busz napközbeni járatokat végezte, míg a másik rásegítésként reggeli, délutáni, és esti műszakváltások alkalmával közlekedett a Kunszentmártoni Ipari Parkba. A fő csapásirányok: Kungyalu, Állami Gazdasági Központ, valamint az alvég. Előbbi helyekről gyerekek iskolába juttatása, utóbbi esetén a lakosok vasútállomási kapcsolata miatt volt indokolt a járatindítás. Az első közszolgáltatási szerződés hat évre szólt.
Címlapon, főszereplőként CLU-830 (Ikarus 266).
További híradások.
2005-ös induláskor érvényes menetrend.
2013-as archív felvételen ex-CLU-827, immÁron Solton. Kunszentmártoni pályafutása alatt mindkét busz fehér volt.
Egy évvel az újraindulást követően kevés volt az utas, a helyibeliek nehezen szoktak hozzá, vagy nem megfelelő számukra a menetrend, vonalvezetés – ezzel kapcsolatban várták a lakosság jelzését, megjegyzéseit, észrevételeit. A járatok ingyenesek voltak ekkoriban, noha a 2005-ös induláskor csak a 6 év alattiak és 65 év felettiek számára volt díjmentes.
Az elmúlt év folyamán újraindult városunkban a hely járatú buszközlekedés. Milyen a járat kihasználtsága? - Valóban, lakossági igény alapján egy tiszaföldvári vállalkozó segítségével beindítottuk a járatot, amelynek támogatását az állami költségvetés szabályozza. Az elmúlt évben 576 forint volt egy lakosra számítva az állami támogatás. Azt gondoltuk, nagy kihasználtságnak örvend majd, ám sajnos az eddigi tapasztalatok alapján igen kis számú az utazást igénybe vevő közönség. Reméljük, a lakossági igény változatlanul fenn áll, ám elképzelhető, hogy a menetrend nem igazodik megfelelő mértékben az utazók igényeihez. Ezért arra kérem a tisztelt lakosokat, hogy jelezzék azokat az időpontokat, amelyek számukra megfelelően csatlakoznak a vonat, vagy egyéb buszjáratokhoz, igazodik a vásárlási szokásaikhoz, például a piaci napokhoz. Mi továbbra is változatlanul támogatni kívánjuk a járatot, többek között azért is, mert ez egy olyan szolgáltatás, amellyel egy városnak illik élnie.
ÖNKORMÁNYZATI HÍREK (részlet egy polgármesteri interjúból), Kunszentmártoni Hír-lap (2006)
Következő évre összegyűlt lakossági észrevételek alapján önkormányzati ülésen tárgyaltak a közlekedést lebonyolító vállalkozás képviselőjének jelenlétében a szükséges módosításokról.
A közelmúltban tárgyaltuk a város önkormányzati ülésén a helyi autóbusz közlekedéssel kapcsolatos problémákat, ahol a Kft. vezetői is részt vettek. Akkor én személyen felvetettem, hogy az Ipari Parkban lévő üzem munkarendjét vegyék figyelembe, mivel három műszakban dolgoznak. - A Mátyás király utcai általános iskolánál délután 16 órakor csengetnek ki, előtte 10 perccel elmegy az autóbusz. - A távolsági autóbuszokhoz való csatlakozás sem valósult meg. - A vonatokhoz szinte alig van járat, illetve csatlakozás, egyszóval hiába van a helyi járat, messze nem tölti be funkcióját, nem is beszélve a ráfordított költségekről. A megjelent vezetők ígéretet tettek az Ipari Parkhoz való járatot illetően, azóta sem történt semmi. Az ott dolgozók elmondták, ha már autóbuszjárat nincs, akkor közvilágítást csináljanak az üzemtől az állomásig, mert sötétben nagyon félnek főleg a női dolgozók. Indokolt megvizsgálni az autóbusz közlekedés hiányosságait és megtenni a szükséges lépéseket.
ÖNKORMÁNYZATI HÍREK, Kunszentmártoni Hír-lap (2007)
2008-ban érvényes menetrend.
2008-ban lecserélték a két 266-ost két Neoplan N4011NF-re (KNE-960, KRY-992; időnként KIB-248 is közlekedett), majd 2009-ben rövid ideig visszatért az egyik 266-os, melyet aztán egy Mercedes O405N (LLS-254) váltott.
2009 év végén egy interpelláció nyomán kezdeményezték Istvánháza településrész feltárását, melyre a szolgáltató reagált: a megelőző években többször kísérletet tettek, de utas hiányában rendre megszüntették.
[...] s szó volt Molnár Zsuzsanna interpellációja kapcsán Istvánháza településrésznek a helyi autóbusz közlekedés útvonalába való bekapcsolásáról. Kiss B. József cégvezető tájékoztatása szerint István- házára kétszer próbáltak járatot indítani 2006 óta, mindkétszer utas hiányában szűnt meg. De természetesen kielégítik az igényt, amennyiben azt rendszeres havi bérletesek jelzik névvel, címmel.
Kunszentmártoni Hír-Lap, 22. szám, 2009. december 30.
2012-ben – források szerint másodjára, először 2003-ban – felmerült a 45-ös főút Állami Gazdasági Központ irányú leágazásának vasúti átjárója, annak biztosítatlansága, így a közforgalmú menetrendszerinti buszközlekedés fenntarthatóságának kérdése a helyzet rendezéséig:
Augusztus 17-én tárgyaltak a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége felhívásáról, ugyanis a MÁV Zrt. eljárást kezdeményezett a Felügyelőség előtt, mivel tudomására jutott, hogy a 45. számú főközlekedési út és a volt Állami Gazdasághoz vezető út kereszteződésénél lévő vasúti pályaszakaszon át menetrendszerű közforgalmú autóbusz közlekedés működik. Az érvényben lévő rendelet szerint ilyen esetben a vasúti átjárót biztosítani kell, ez fénysorompót és plusz közlekedési lekanyarodó sáv biztosítását jelenti, amely - köztudott - nem áll rendelkezésre, s ezt a közlekedési felügyelőség helyszíni szemléjén, melyet a Polgármesteri Hivatal, a MÁV Zrt. és a JÁSZKUN-VOLÁN Zrt. képviselőit bevonva tartott meg, meg is állapította. A város közigazgatási területén az önkormányzat 2005. június 15. napjától kezdődően üzemeltet az autóbusszal végzett menetrend szerinti személyszállítást közszolgáltatási szerződés keretében, ezt megelőzően a JÁSZKUN-VOLÁN Zrt. helyi és helyközi járatai üzemeltek. A vasúti átjáró biztosítása több százmillió forintos beruházást igényelne, mivel annak elhelyezkedése miatt a 45. számú főközlekedési út csomópontját is át kellene építeni. Az önkormányzat jelenlegi forráshiányos költségvetésében nincs arra fedezet, hogy ez önerőből megvalósuljon.
Nem ismert a pontos megvalósítás időpontja, egy 2023-as helyszíni felvételen már fénysorompóval biztosított a kereszteződés, és gyorsítósávot építettek.
Ugyanezen ülésen a Győri Imre vállalkozó által végzett szolgáltatást nem részletezett okokból átadja (visszaadja) a Kunszenti Helyi Közlekedési és Szolgáltatási Kft-nek.
Ennek az ülésnek a következő napirendi pontja éppen az autóbusszal végzett menetrend szerinti helyi személyszállítás megoldásának kérdése volt, melynek értelmében a képviselő-testület hozzájárulását adta, hogy Győri Imre a közszolgáltatási jogosultságát átadja a Kunszenti Helyi Közlekedési és Szolgáltatási Kft-nek. A helyijáratot ettől fogva tehát a Kunszenti Kft. működteti.
Kunszentmártoni Hír-Lap, 15. szám, 2012. szeptember 14.
Győri Imre helyi vállalkozó 2012. április 1-jével kezdte meg a szolgáltatást két darab, ex-VAG Nürnberg flottájából származó MAN NL2x2-es busszal.
Archív felvétel 2011-ből egy, még VAG-os kötelékbe tartozó NL2x2-esről.
2014-ben egysoros említés keretében szól a helyi hírlap a tömegközlekedés bővítéséről: a járatok érintsék a Bajcsy-Zsilinszky utcát. (Kunszentmártoni Hír-Lap, 15. évfolyam, 7. szám [2014]) Ennek magvalósulásáról nincs elérhető információ, a 2022-től (sorok írásakor) érvényes menetrend alapján nem valósult meg.
2016-ban egységes lett ismét a flotta: két MAN A20-as (NLM-752, NLM-753) állt forgalomba.
A következő években a koronavírus-járvány hatására vezettek be jelentős járatcsökkentést, így az addigi két autóbusz helyett egy jármű látja el a feladatokat, úgy a napközbeni, mint a műszakváltásra közlekedő indulásokat.
2022-ben a megnövekedett üzemanyagárak következtében a vállalkozó nem tudta megállapodását teljesíteni, így két indulás megszüntetését javasolta. E két indulás felhagyása az iskolások számára előnytelen volt, azonban a rövid újságcikk tanusága szerint törekedtek a kompromisszumos megoldásra (kimeneteléről nincs elérhető információ).
2023. májusi Google StreetView részlet: Alfa Localo a Mátyás király utcában.
Személyes tapasztalatok – 2024. nyara
A megállókat KRESZ-szerinti buszmegállótábla jelzi minden helyen, azonban menetrendet nem láttam kihelyezve. A járat meghirdetett időben, pontosan leközlekedett; napközbeni indulás lévén csekély utasszámmal. 2021 óta – hosszabb-rövidebb cserékkel – Alfa Localo (SOH-274) végzi a járatokat, vagy Mercedes Citaro (RIB-615, RDW-920) a Kunszenti Kft. kötelékéből. Az aktuálisan közzétett, 2022. április 1-je óta érvényben lévő menetrend elérhető a város honlapján, kiegészítve egy egyedi, megállóhely-alapú indulási és menetidő böngészővel (Bluesoft). A menetjegy ára 140 Ft.
Alfa Localo (SOH-274, ex-KXM-045).
Menetrendek.
2023. november 1-je óta érvényes menetrend (Word-formátum):
Állami Gazdasági Központ, végállomás.
Helyi járat aktuális útvonala. Képre kattintva My Maps nyílik új lapon.
Comentarios